Wspaniały program TV Imperium i Detektywa Historii Mariana Jabłońskiego o pomniku w Kozłowie:
http://tvimperium.pl/detektyw-historii/detektyw-historii-cmentarz-jencow-radzieckich-kozlowie/ - portal TV Imperium
Gliwickie Stowarzyszenie Miłośników Małych Obiektów Sakralnych, Artystycznych i Zabytkowych
organizacja pożytku publicznego KRS nr 0000324345
Wspaniały program TV Imperium i Detektywa Historii Mariana Jabłońskiego o pomniku w Kozłowie:
http://tvimperium.pl/detektyw-historii/detektyw-historii-cmentarz-jencow-radzieckich-kozlowie/ - portal TV Imperium
W roku 2016 ostatecznie zakończyliśmy prace przy renowacji krzyża w Zawadzie. Stowarzyszenie zakupiło i zainstalowało nową, wiekszą figurę Chrystusa, lepiej pasującą do proporcji krzyża. Wykonaliśmy utwardzone dojście do postumentu oraz powiększona została przestrzeń przed postumentem na znicze, kwiaty oraz miejsce na modlitewne skupienie. Otoczenie obsiano trawą.
Pani dr Daniela Dylus wspaniale opracowała koncepcję pochodzenia i kontekst dwujęzycznych napisów na wyremontowanym krzyżu w Zawadzie. Zachęcamy do lektury! /BN/
Krzyż pojednania
Nieopodal Góry Św. Anny, pomiędzy wsiami Czarnocin i Lychynia, znajduje się Rezerwat „Grafik”. Na jego skraju jest monument przypominający o tragicznym zdarzeniu sprzed 160 lat. Zacytowaną niżej historię możemy przeczytać na tablicy informacyjnej Zespołu Opolskich Parków Krajobrazowych Góry Św. Anny.
Hipolit, syn hr. Renarda ze Strzelec Opolskich
Dnia 14 września 2015 r., w coroczną uroczystość Podniesienia Krzyża Świętego, proboszcz parafii Karchowice ks. Robert Czornik zorganizował poświecenie wyremontowanego przez nasze Stowarzyszenie przydrożnego krzyża.
Nawiązując do tradycji pamięci o tych, kórzy odeszli, a którzy zapisali się w historii, szczególnie lokalnej, nasze Stowarzyszenie chce zwrócić uwagę na zbiorową mogiłę żołnierzy – jeńców radzieckich ukrytą w lesie, przy drodze pomiędzy Kozłowem i Brzezinką.
Członek naszego Stowarzyszenia płk Tadeusz Swaryczewski podjął się zadania poszukiwania bardziej szczegółowych informacji o tzw. „obozie w Kozłowie będącym częścią Stalagu VIIIB Teschen”, o którym wzmiankowały niektóre strony internetowe. Oto jego ustalenia i wnioski:
W rachowickim lesie przy jednym z rowerowych szlaków można podziwiać kapliczkę Św. Huberta.
Czy Święta Anna stanie się patronką gliwickich podatników? 16 czerwca swoje miejsce zająła, wyremontowana przez Stowarzyszenie NEPOMUK, figura Św. Anny przy ul. Kozielskiej 27. Pomimo wątpliwości co do symboliki figury (czy to Anna, czy Maria), zdecydowano pozostawić jej wszystkie oryginalne cechy, uzupełnić uszczerbki, odnowić kolory i nic nie zmieniać w inskrypcjach. Dodatkowo zabezpieczono figurę przed ptakami.
Przewodnik sudecki Pan Jacek Serkowski porusza się, podobnie jak my, szlakami Jana Nepomucena. Przesłał nam swoje zdjęcia z Bytomia, Katowic i Rudy Ślaskiej, z których część chętnie zamieszczam. /BN/
Za sugestią Miejskiego Konserwatora oraz w porozumieniu ze Wspólnotą Mieszkańców nasze Stowarzyszenie podjęło się renowacji tej zniszczonej przez czas figury. Po jej wyjęciu z elewacji i dokładnym zbadaniu, między innymi przez Diecezjalnego Konserwatora Panią Annę Szadkowską, okazało się, że istnieje niespójność pomiędzy jej charakterem, a podpisem na postumencie.
Na granicy Kozłowa i Brzezinki, wśród chaszczy, można natknąć się na pomnik radzieckich żołnierzy. Niełatwo znaleźć informacje o nim, a pamiątkowa tablica nie wyjaśnia, a raczej zaciemnia powód jego wzniesienia. Szukając informacji w internecie natkniemy się, chociaż niełatwo, na więcej danych, przede wszystkim o charakterze publicystyczno-dziennikarskim. Zachęcam do własnych poszukiwań. /BN/
Znajomy myśliwy Tadeusz Swaryczewski zaprowadził mnie do niezwykłego monumentu schowanego głęboko wśród lasów w okolicach Rud Raciborskich na terenie pożarzyska sprzed ponad 20 laty.
Stoi na mogile sprzed najprawdopodobniej 365 laty. Wojna trzydziestoletnia była jednym z najtragiczniejszych wydarzeń w historii Europy. Skalę jej tragedii niech zobrazuje mapa strat w populacji na terenach, gdzie się działa http://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Straty_ludno%C5%9Bciowe_po_wojnie_30letniej.PNG. Ostatnim aktem wojny była bitwa Szwedów pod Pragą w 1648 roku.
“GDY BROŃ WYPADŁA WAM Z RĄK, BRAĆMI STALIŚCIE SIĘ ZWYCIĘZCÓW.
ZGODNIE UTULIŁA WAS ŚMIERĆ NA TYM SKRAWKU POŚWIĘCONEJ ZIEMI.”
Odwiedzając Beskid Żywiecki na pewno zwrócimy uwagę na wielką ilość krzyży i kapliczek przy gospodarstwach. Znajdziemy tam bardzo róznorodne motywy, gdzie indziej nie spotykane. Oto kilka zdjęć z moich rowerowych wycieczek. BN
W zimowe popołudnie wybrałem się do dzielnicy Gliwic – Ostropy odwiedzić stary drewniany kościół. W ramach projektu renowacji tego kościoła rozebrano zupełnie jego część drewnianą, po czym montowano ją na nowo, w większości z nowego już drewna. Ten stary- nowy kościół jest w fazie trwającej rekonstrukcji. O jego XV-wiecznej historii mówi krótko tablica informacyjna.
Niech Święta i Nowy Rok będą okazją do refleksji, spacerów, wycieczek, w których, poza codziennym wirem spraw dostrzeżemy wokół nas ślady dawnych ludzkich emocji i dzieła twórców naszego lokalnego dziedzictwa!
zdjęcia w kolejności: Sośnica, Las Rachowicki, Gliwice Pl. Inwalidów, Gliwice ul. Kozielska, Droga Łany - Rachowice, 2 Nepomuki z Bojkowa
Nasze Stowarzysznie przygotowuje się do remontu krzyża na terenie kompleksu Ujazd Studzionka. Krzyż ma ok. 130 lat i “odczuwa ząb czasu”. Opracowujemy dokumentację i propozycję odnowienia. Być może prace zaczniemy jesienią.
Redakcja tygodnika “Nowiny Gliwickie” zwróciła się do naszego Stowarzyszenia, by napisać o elementach okolicznego krajobrazu, które nie są ogólnie znane, które owiewa jakaś tajemnica. Usatlililśmy, że opracuję coś o rzadko odwiedzanych i zapomnianych monumentach-pomnikach upamietniających zmarłych, znajdujących się w lesie miedzy Kozłowem i Rachowicami. Na rowerowych wycieczkach zrobiłem zdjęcia i powoli docierałem do tajemnic, szukając ludzi, którzy chcieliby podzielić sie informacjami. Powstał mały artykuł zilustrowany trzema zdjęciami i zamieszczony w w tygodniku z dn.
Zakończyliśmy I etap renowacji. Wymieniona została dachówka na, wymagającej niewielkich napraw, dodatkowo zakonserwowanej konstrukcji więźby dachowej. Położono nowe tynki, wykonano nową obróbkę blacharską dachu i elewacji. Zamontowano nowy, wykonany z piaskowca, krzyż, podkreślający barokowy charakter obiektu. Elewacje pomalowano najlepszymi i najnowocześniejszymi farbami. Wszystkie te prace wykonała doskonale, dochowując tradycyjnych technologii murarskich, Firma Brogowski.
i Św. Jan Nepomucen ma swoje tymczasowe miejsce, do czasu przygotowania odpowiedniej siedziby, w galerii Centrum Jana Pawła II przy gliwickiej Katedrze, na II piętrze w sali 307. Zapraszając do jej odwiedzenia, bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy się przyczynili do uratowania tego pięknego zabytku naszego lokalnego dziedzictwa.
Członkowie Stowarzyszenia NEPOMUK
Krótka historia rzeźby i prac restauratorskich:
Od “Gliwickich Metamorfoz” otrzymaliśmy list:
Dzięki działaniom wielu osób i za sprawą gliwickiego Urzędu Miejskiego, Kapliczka Św. Jana Nepomucena w Łabędach i jej bezpośrednie otoczenie, są w nocy pięknie oświetlone. Dziękujemy w imieniu mieszkańców i naszego Stowarzyszenia!
Aktualnie nad rzeźbą pracują: Stolarz - przygotowuje i wstawia elementy drewniane zastępujące zniszczone ubytki, Rzeźbiarz - formujący te elementy i dopasowujący do charakteru dzieła, Konserwator - usuwa korniki i stosuje środki ochronne, nakłada polichromię. Zdjęcia pokazują postępy prac. Proboszcz rzeczyckiej parafii - ks. Stanisław Wierny planuje umieścić zrekonstruowaną rzeźbę wewnątrz kościoła, a jej dawną siedzibę - starą kapliczkę odnowić i na nowo zagospodarować.
W dzielnicy Gliwice - Łabędy, przy kortach tenisowych przy ul. Zakątek Leśny, staraniem Pana Pawła Dudka, powstała piękna, wkomponowująca się w leśne otoczenie kapliczka. Parafia ją przyjęła i ksiądz proboszcz Antonii Pleśniak poświęcił. Gratulujemy inicjatywy i realizacji. /BN/