Stowarzyszenie Nepomuk

organizacja pożytku publicznego KRS nr 0000324345

Renowacje w trakcie

Komunikat o błędzie

  • Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls w menu_set_active_trail() (linia 2396 z /home/nepomuk/public_html/includes/menu.inc).
  • Deprecated function: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; views_display has a deprecated constructor w require_once() (linia 3161 z /home/nepomuk/public_html/includes/bootstrap.inc).
  • Deprecated function: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; views_many_to_one_helper has a deprecated constructor w require_once() (linia 127 z /home/nepomuk/public_html/sites/all/modules/ctools/ctools.module).
05/10/2009

Nasze Stowarzyszenie prowadzi obecnie prace nad odnowieniem trzech obiektów: kapliczki i figury św. Jana Nepomucena w Rzeczycach, krzyża w Pyskowicach oraz kapliczki u zbiegu ulic Rzeczyckiej i Pszennej w Starych Łabędach. Zły stan tych dzieł sztuki mógłby w najbliższym czasie przyczynić się do ich zniknięcia z lokalnego krajobrazu.

Z kapliczką i figurą św. Jana Nepomucena w Rzeczycach wiąże się ciekawa historia. Drewniana figura Świętego została odnaleziona w miejscowym cieku wodnym, a następnie umieszczona w specjalnie dla niej przygotowanej kapliczce. Skąd Nepomucen do nas przypłynął? Być może na to pytanie uda się odpowiedzieć opracowując dokumentację kapliczki. Rzeźba jest poddana rekonstrukcji i renowacji przez mistrza stolarskiego.

Powalony przez tegoroczną wichurę krzyż w Pyskowicach rozpadł się na kilka części, zniszczeniu nie uległa jedynie figura Chrystusa i postument. Obecnie trwają prace kamieniarskie nad wycięciem nowego krzyża, następnym etapem będzie jego odrestaurowanie zgodnie z kanonem epoki.

Ze względu na zły stan kapliczka u zbiegu ulic Rzeczyckiej i Pszennej w Starych Łabędach wymaga prac konserwatorskich zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz obiektu.

(DR)