Stowarzyszenie Nepomuk

organizacja pożytku publicznego KRS nr 0000324345

Renowacja figury z kamienicy Kozielska 27

Komunikat o błędzie

  • Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls w menu_set_active_trail() (linia 2396 z /home/nepomuk/public_html/includes/menu.inc).
  • Deprecated function: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; views_display has a deprecated constructor w require_once() (linia 3161 z /home/nepomuk/public_html/includes/bootstrap.inc).
  • Deprecated function: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; views_many_to_one_helper has a deprecated constructor w require_once() (linia 127 z /home/nepomuk/public_html/sites/all/modules/ctools/ctools.module).
04/12/2013

Za sugestią Miejskiego Konserwatora oraz w porozumieniu ze Wspólnotą Mieszkańców nasze Stowarzyszenie podjęło się renowacji tej zniszczonej przez czas figury. Po jej wyjęciu z elewacji i dokładnym zbadaniu, między innymi przez Diecezjalnego Konserwatora Panią Annę Szadkowską, okazało się, że istnieje niespójność pomiędzy jej charakterem, a podpisem na postumencie.

Figura wykonana jest z gipsu, zniszczona dość mocno w miejscach, gdzie narażona była na bezpośrednie działanie wody. Pozostałości najprawdopodobniej oryginalnej farby pozwolą odtworzyć jej pierwotny wygląd. Jednak najbardziej dziwnym jest fakt, że pomimo napisu na cokole „St. Anna”, figura jest przedstawieniem Matki Boskiej. Świadczą o tym: złota korona na głowie, na czerwono wymalowane serce pod złożonymi rękami, charakterystyczne przedstawienie postaci (inne niż zwyczajowo Św. Anny - matki Marii). Nie wiadomo, czy ta niekonsekwencja trwa od początku, czy jest wynikiem koniecznego zagospodarowania wnęki po zniszczeniach. Na pewno Św. Anna była bardziej charakterystyczną patronką na trasie wszystkich gliwickich pielgrzymek udających się przez dziesiątki i setki lat na Górę Św. Anny - stąd inskrypcja na postumencie. Za sugestią Pani Konserwator, planuje się przy remoncie wykonać nową tabliczkę z napisem „Ora pro nobis”, przykrywającą niepasujący podpis. Może kiedyś stanie w tym miejscu właściwa Św. Anna? Wtedy oryginalny napis będzie można odsłonić. /BN/