Stowarzyszenie Nepomuk

organizacja pożytku publicznego KRS nr 0000324345

Krzyż przy dawnej bramie miejskiej w Pyskowicach

Komunikat o błędzie

  • Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls w menu_set_active_trail() (linia 2396 z /home/nepomuk/public_html/includes/menu.inc).
  • Deprecated function: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; views_display has a deprecated constructor w require_once() (linia 3161 z /home/nepomuk/public_html/includes/bootstrap.inc).
  • Deprecated function: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; views_many_to_one_helper has a deprecated constructor w require_once() (linia 127 z /home/nepomuk/public_html/sites/all/modules/ctools/ctools.module).
14/12/2012

Stoi przy starym wejściu do miasta od strony wschodniej. W średniowieczu pewnie miał swojego poprzednika, który stał przy fosie i bramie miejskiej, co możemy sobie wyobrazić czytając pyskowicką historię spisaną przez Ks. Johannesa Chrząszcza. Obecny, z piaskowca, został wykonany XIX wieku i przylega do dzisiejszego pawilonu handlowego TESCO, niedaleko głównego przystanku autobusowego. Kiedyś mijało, i dziś mija go codziennie bardzo wielu przechodniów i podróżnych. Niektórych na pewno zatrzymała modlitewna refleksja.

Czas i zawierucha ideologiczna mocno nadszarpnęły postument. Wymontowano tablicę z inskrypcją – bo pewnie była w języku niemieckim. Całość postumentu powoli zapadała się w stopniowo podnoszącym się poziomie ulicy i chodnika.  Ilu dzisiejszych przechodniów się przy nim zatrzymuje? Myślę, że niewielu, widząc jego coraz to bardziej opłakany stan, „ratowany” od czasu do czasu siermiężnym malowaniem olejną farbą. /BN/