Stowarzyszenie Nepomuk

organizacja pożytku publicznego KRS nr 0000324345

Gliwicom przybędzie zabytkowa figura J. Nepomucena

Komunikat o błędzie

  • Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls w menu_set_active_trail() (linia 2396 z /home/nepomuk/public_html/includes/menu.inc).
  • Deprecated function: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; views_display has a deprecated constructor w require_once() (linia 3161 z /home/nepomuk/public_html/includes/bootstrap.inc).
  • Deprecated function: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; views_many_to_one_helper has a deprecated constructor w require_once() (linia 127 z /home/nepomuk/public_html/sites/all/modules/ctools/ctools.module).
10/05/2011

Od “Gliwickich Metamorfoz” otrzymaliśmy list:

 

 

W imieniu Stowarzyszenia Na Rzecz Dziedzictwa Kulturowego Gliwic “Gliwickie Metamorfozy” uprzejmie zawiadamiam, że w dniu 12.05.2011r. (najbliższy czwartek) o godzinie 15.30 w kaplicy Jana Nepomucena na rogu ul. Toszeckiej i Nad Łąkami (dzielnica Czechowice) nastąpi przekazanie, będącej w posiadaniu naszego stowarzyszenia, zabytkowej figury Jana Nepomucena pochodzącej z Zarzecza (teren obecnego Jeziora Goczałkowickiego) opiekunom kapliczki - w szczególności Stowarzyszeniu Rozwoju Czechowic. Zapraszam do obejrzenia tej (bardzo skromnej) uroczystości. Wspomniana figura chroniła Zarzecze przed wylewami Wisły do momentu planowego zalania wsi (ok. 1954 roku). Cudem ocalona z kapliczki, którą można dziś oglądać jedynie na nielicznych zdjęciach, znalazła schronienie na ponad 50 lat na prywatnej posesji należącej do byłego mieszkańca Zarzecza w jednej z miejscowości Śląska Cieszyńskiego. Jesienią 2010 roku właściciele rzeźby podjęli decyzję o pozbyciu się figury i na skutek zainteresowania członków naszego stowarzyszenia oraz licznych pozytywnych zbiegów okoliczności przekazali ją nam nieodpłatnie. Postanowiliśmy przekazać ją zaprzyjaźnionemu Stowarzyszeniu Rozwoju Czechowic, które wraz z Radą Osiedlową dzielnicy Czechowice wyraziły duże zainteresowanie jej losem i chęć opieki nad tą figurą o niebanalnej historii. Umieszczając ją we wspomnianej kapliczce wzbogacą jej wnętrze o jedyną figurę jej patrona - ostatnia została skradziona wiele lat temu. Jednocześnie nadmieniamy, że nasze stowarzyszenie jest w trakcie opracowywania historii figury i po ukończeniu pracy (około czerwca b.r.) zobowiązujemy się przekazać dokumentację na ręce mieszkańca Czechowic, Andrzeja Szelki - sympatyka “Metamorfoz”, z którym jesteśmy w stałym kontakcie.

Marek Klimurczyk - Stowarzyszenie Na Rzecz Dziedzictwa Kulturowego Gliwic “Gliwickie Metamorfozy”.

Gratulujemy i zapraszamy  do podgliwickich Czechowic! /BN/